• Profesyonel Hizmet

  • Projeleriniz İçin Arayınız

Kıl Çadırı | Yörük | Oba | Osmanlı | Kıl Çadır Kurumu | Kıl Çadır Üreticisi
Kıl Çadırı
20 Mayıs 2022, 15:33

Kıl Çadırı

KIL ÇADIR 

Tarihiyle M.Ö. 300’lü yıllara dayanan kıl çadırı Türk kültürünün en önemli unsurlarından bir tanesidir. Geçmişin az imkanla akılcı varoluşlarının bir örneği niteliğindedir. Yüksek dayanıklılığı, uygun fiyatlı oluşu, yazın soğuk kışın sıcak tutması, yangına ve hava koşullarına dayanıklılığı, otantik havası ve dikkat çekiciliği sayesinde günümüzde de kullanılmaya devam eden çadırlardan birisidir. Kıl çadırı belediye, vakıf ve derneklerin etkinliklerinde göze çarpmaktadır. Düğünlerde otantik ve farklı bir hava sağlamak isteyen kişilerin özellikle son zamanlarda tavsiyesi haline gelmiştir. Türk ve yörük kültürünün önemli bir parçası oluşu nedeniyle kıl çadırı son zamanlarda özellikle turist çekmek için restoran ve kafelerin bahçelerinde yemek alanı olarak yerini almıştır.  

Kıl çadırının hammaddesini keçilerin kılları oluşturmaktadır. Bu kıllar yılda bir defa yaz ayalarında keçilerin kılları kesilerek elde edilmektedir. Kesilen kıllar temizlenerek dinlendirilme aşamasına geçilir. Dinlenen ve temizlenen kıllar ip haline geldikten sonra kıl çadırı imalatı başlar. Kıl çadırı imalatının ilk aşaması kıllardan elde edilen ipi dokumaktır. Dokuma elde dokuma ve makine dokuma şeklinde yapılabilir. Dokunan kıllardan kıl çadırı için gerekli olan kumaş elde edilir ve farklı desenlerde kesilir. Kesilen kumaşlar istenen büyüklük ve model doğrultusunda birleştirilir ve kıl çadırının imalatı tamamlanmış olur.

Kıl çadırları farklı model ve büyüklükte isteğe göre imal edilir. Bu modellerden bazıları oba çadırı, yörük çadırı ve otağ çadırıdır. Oba çadırı özellikle yaylalarda tercih edilen daha soğuk iklimler için tasarlanmıştır. Dokusu ve bileşenleri sayesinde soğuk havalarda içeriyi sıcak tutma işlevini yerine getirir. Bir diğer model Yörük çadırı ise düğün şenlik ve etkinliklerde son zamanlarda fazlaca tercih edilen ve genel olarak tercihin en yüksek olduğu çadır türlerinden birisidir. Otağ çadırı bir diğer adıyla padişah çadırı olarak bilinen diğer bir modeldir. Kurulumu daha kolay daha yuvarlak ve süslü bir yapıya sahiptir. Otağ çadırları özellikle restoranlarda tercih edilmektedir.